AKNÉ
Akné, alebo acné vulgaris, je jednou z najčastejších kožných ochorení na svete. Skladá sa z lézií alebo pupienkov, vrátane komedónov, bielych bodiek, čiernych bodiek, cýst a uzlíkov a je často sprevádzané sčervenaním a bolesťami. Akné postihuje nielen dospievajúcu mládež, ale mnoho ľudí má skúsenosti s prepuknutím až v dospelosti. U niektorých sa akné dokonca rozvinie v dospelosti po prvýkrát.1 Okrem fyzických symptómov je akné pre mnohých emočne náročné a môže vážne ovplyvniť kvalitu ich života. Štúdie ukazujú, že akné môže mať hlboký vplyv na duševné zdravie u viac ako 50% jedincov, s významnými spojeniami so slabým emočným zdravým, depresiami a dokonca aj samovražednými myšlienkami. 2-4
Čo spôsobuje akné?
Akné je zvyčajne spôsobené kombináciou faktorov, známych ako "štyri piliere akné".5 Každý človek môže mať akné spôsobené jedným alebo kombináciou týchto rôznych mechanizmov a preto je liečba akné zameraná priamo na jednu alebo na viac týchto faktorov:
-
Upchaté póry
-
Zvýšená produkcia mazu
-
Nadmerný bakteriálny rast
-
Zápal
Upchaté póry
Koža sa neprestajne regeneruje. Niekedy sa kožné bunky okolo pórov delia príliš rýchlo, čo následne vedie k upchatým pórom.
Zvýšená produkcia mazu
Olejové žľazy v pokožke (nazývané mazové žľazy) sú nevyhnutné na udržanie hydratácie pokožky a na zabezpečenie ochranného filmu na vonkajšej vrstve kože. Avšak u niektorých jedincov nadprodukcia mazu prispieva k tvorbe akné. Hormóny môžu podnietiť mazovú žľazu, aby produkovala viac mazu. Zvýšená tvorba kožného mazu je bežná počas puberty a môže vznikať tesne pred menštruáciou ako reakcia na zvýšené androgénne hormóny.
Nadmerný bakteriálny rast
Naša koža obsahuje bežne tisíce baktérií, ktoré sú zvyčajne v zdravej rovnováhe a sú označované ako kožná mikrobiota. Avšak upchaté póry a mastná pokožka vytvárajú dokonalé prostredie pre nezdravo nadmerný rast baktérií, pričom najčastejším vinníkom sú baktérie nazývané Propionibacterium acnes.7
Zápal
Celkovo, upchaté póry, nadbytok kožného mazu a nadmerný bakteriálny rast má za následok zápalovú reakciu, ktorá vedie k zápalom lézií, začervenaniu a niekedy k bolesti.
Príznaky akné
Akné sa extrémne často vyskytuje u dospievajúcich a mladých dospelých a štúdie odhadujú, že akné sa bude rozvíjať u viac ako 90% všetkých dospievajúcich. 1 Hoci aj keď väčšina dospievajúcich zažije akné v tomto období, rozhodujúci je aj stav pokožky u dospelých.
Akné zvyčajne postihuje tvár, ale môže tiež zasiahnuť krk, chrbát, ramená a hrudník. Vyrážky, alebo akné lézie sú všeobecne rozdelené do dvoch skupín: zápalové lézie a nezápalové lézie. Zápalové akné lézie sú zvyčajne červenšie a bolestivé a pozostávajú z hnisavých hrboľčekov (pustúl), jasne červených alebo ružových hrboľčekov (papuly) a dokonca aj z hlbokých bolestivých hrboľčekov nazývaných zápalové uzliny a cysty. Na druhej strane, nezápalové akné lézie sú zvyčajne tuhé hrboľčeky označované ako otvorené komedóny (čierne bodky) a uzavreté komedóny (biele bodky).
Aj keď akné vymizne, môže zanechať tmavé škvrny a zjazvenie. Tieto trvalé príznaky je zvyčajne ťažké vyliečiť, zdôrazňujúc dôležitosť použitia účinnej starostlivosti o pleť a liečby pokožky náchylnej na akné.
Tabuľka 1 – Lézie bežne viditeľné u akné
Typ aknóznej lézie |
Názov |
Popis |
Otvorený komedón |
Čierne bodky |
Upchané póry, ktoré majú rozšírený otvor na vrchu s čiernym sfarbením hlavičky komedónu. V minulosti sa tvrdilo, že ide o oxidáciu povrchových lipidov, ale zistilo sa, že ide o melanín. |
Uzatvorený komedón |
Biela hlavička |
Upchané póry, ktoré sú uzavreté vrstvou kože na vrchole a vyzerá ako malý mäsovo zafarbený hrbolček. |
Zapálená papula |
Vyrážka |
Malé ružové alebo červené kopulovité rany bez zjavného otvoru, ktorý je obklopený zápalom. |
Pustula |
Vyrážka |
Vyvýšená koža, ktorá môže byť biela alebo žltkastá, pretože obsahuje odumreté biele krvinky (hnis). |
Nodula a cysta |
Cystická zapálená nodula (uzlík) |
Nodula je veľká a bolestivá rana, ktorá sa vytvára hlboko pod kožou. Môže byť veľmi bolestivá a tvrdá na dotyk. Má tendenciu pretrvávať niekoľko týždňov alebo mesiacov. Ak sa nevstrebe úplne, vzniká po nej jazva. Cysty majú veľkosť aj niekoľko centimetrov, môžu byť s hustým žltým obsahom a pretrvávajú aj niekoľko rokov. Nemajú tendenciu k zahojeniu sa. |
Pozápalová hyperpigmentácia |
Tmavé škvrny |
Tieto sa javia ako tmavé škvrny v oblastiach, kde bolo akné predtým aktívne. Tieto škvrny sú častejšie u tých, ktorí majú tmavšiu farbu pleti a môžu trvať mesiace, kým zmiznú aj po zlepšení akné. |
Rizikové faktory
Vek
Akné postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. Aj keď je najčastejšie u adolescentov v období puberty, aj u novorodenca sa môže vyvinúť akné krátko po narodení, ktoré je spôsobené materskými hormónmi. Bohužiaľ, niektorí ľudia nestále zápasia s akné až do ich 40-tich rokov.1, 8
Strava
Potraviny s vysokým glykemickým indexom a kravské mlieko, najmä odstredené, môžu zhoršovať akné.9-11 Príčinou môžu byť aj výživové doplnky napr. srvátkové bielkoviny vhodné napr. ako doplnok pri fitnes. Toto všetko zhoršuje akné.12, 13
Životné prostredie
Vlhkosť, teplo a pot môžu zhoršovať akné, ako napríklad pri cvičení a športe, keď sa používajú prilby alebo čelenky..14
Genetika
U mnohých ľudí, sa akné vyskytuje v celých rodinách a môže to mať súvislosť s geneticky podmienenou produkciou väčšieho množstva kožného mazu.6
Hormonálne výkyvy
Hormóny majú priamu úlohu pri produkcii kožného mazu a výkyvov hormónov, ako je napríklad progesterón, ktorý počas menštruačných cyklov, môže spôsobovať tvorbu akné.11
Produkty
Niektoré zložky a výrobky používané na tvár môžu upchávať póry a priamo viesť k tvorbe komedónov a akné.
Stres
Štúdie preukázali, že akné môže vzplanúť aj v období psychického stresu.15, 16
Liečebné postupy
Liečba akné sa líši od osoby k osobe a závisí na závažnosti akné, od miernej k strednej až ťažkej forme.
Tabuľka 2 – Liečebné postupy u akné
Patogénny faktor u akné |
Typický liečebný postup |
Upchaté póry |
Normalizovať rýchlosť regenerácie kožných buniek a odlupovania sa, aby sa znížilo množstvo upchatých pórov |
Zvýšená produkcia mazu |
Zníženie alebo inhibícia produkcie mazu a úprava séba |
Bakteriálne premnoženie |
Antibakteriálne prípravky |
Zápal |
Redukcia zápalu |
Pozri Kamedis produkty pre vyrážky, komedóny a škvrny.
Referencie
-
Stathakis V, Kilkenny M, Marks R. Descriptive epidemiology of acne vulgaris in the community. Australas J Dermatol. Aug 1997;38(3):115-123.
-
Su P, Chen Wee Aw D, Lee SH, Han Sim Toh MP. Beliefs, perceptions and psychosocial impact of acne amongst Singaporean students in tertiary institutions. J Dtsch Dermatol Ges. Mar 2015;13(3):227-233.
-
Kubota Y, Shirahige Y, Nakai K, et al. Community-based epidemiological study of psychosocial effects of acne in Japanese adolescents. J Dermatol. Jul 2010;37(7):617-622.
-
Do JE, Cho SM, In SI, et al. Psychosocial Aspects of Acne Vulgaris: A Community-based Study with Korean Adolescents. Ann Dermatol. May 2009;21(2):125-129.
-
Gollnick HP, Dreno B. Pathophysiology and management of acne. J Eur Acad Dermatol Venereol. Jun 2015;29 Suppl 4:1-2.
-
Janiczek-Dolphin N, Cook J, Thiboutot D, et al. Can sebum reduction predict acne outcome? Br J Dermatol. Oct 2010;163(4):683-688.
-
Sardana K, Verma G. Propionibacterium acnes and the Th1/Th17 Axis, Implications in Acne Pathogenesis and Treatment. Indian J Dermatol. Jul-Aug 2017;62(4):392-394.
-
Perkins AC, Maglione J, Hillebrand GG, et al. Acne vulgaris in women: prevalence across the life span. J Womens Health (Larchmt). Feb 2012;21(2):223-230.
-
Adebamowo CA, Spiegelman D, Danby FW, et al. High school dietary dairy intake and teenage acne. J Am Acad Dermatol. Feb 2005;52(2):207-214.
-
Smith RN, Mann NJ, Braue A, et al. A low-glycemic-load diet improves symptoms in acne vulgaris patients: a randomized controlled trial. Am J Clin Nutr. Jul 2007;86(1):107-115.
-
Smith RN, Braue A, Varigos GA, Mann NJ. The effect of a low glycemic load diet on acne vulgaris and the fatty acid composition of skin surface triglycerides. J Dermatol Sci. Apr 2008;50(1):41-52.
-
Simonart T. Acne and whey protein supplementation among bodybuilders. Dermatology. 2012;225(3):256-258.
-
Cengiz FP, Cevirgen Cemil B, Emiroglu N, et al. Acne located on the trunk, whey protein supplementation: Is there any association? Health Promot Perspect. 2017;7(2):106-108.
-
Sardana K, Sharma RC, Sarkar R. Seasonal variation in acne vulgaris--myth or reality. J Dermatol. Aug 2002;29(8):484-488.
-
Chiu A, Chon SY, Kimball AB. The response of skin disease to stress: changes in the severity of acne vulgaris as affected by examination stress. Arch Dermatol. Jul 2003;139(7):897-900.
-
Yosipovitch G, Tang M, Dawn AG, et al. Study of psychological stress, sebum production and acne vulgaris in adolescents. Acta Derm Venereol. 2007;87(2):135-139.