Vplyv stravy na atopiu
Ekzém alebo atopická dermatitída je stav, ktorý spôsobuje, že sa u človeka na tele vytvoria škvrny suchej, svrbiacej kože. Často sa vyvíja v dôsledku zápalu v tele. Jedným zo spôsobov liečby atopického ekzému je zmena pacientovho jedálnička konzumáciou potravín, ktoré nespôsobujú zápal.
Stravu u ekzematikov by sme mali strážiť predovšetkým kvôli dráždivým alergénom, ktorými sú napríklad:
- kravské mlieko (kazeín),
- orechy,
- sója,
- vaječný bielok,
- lepok a pšenica.
Zároveň existujú potraviny, ktoré môžu atopický ekzém aktivovať:
- buď sú kyslé, takže zvyšujú pH,
- alebo môžu spustiť alergiu, alebo obsahujú látky, ktoré dokážu ekzém aktivovať nealergickým spôsobom (kyslé a ostré veci, citrusové plody, káva, konzervované potraviny, nakladaná zelenina, kakao, a pod.),
- potraviny obsahujúce vysoké množstvo histamínu (fermentované, kvasené a konzervované jedlá, alkohol, zrejúce syry, údeniny, čokoláda, morské plody, a pod.)
Tieto potraviny je teda vhodné čo najviac obmedziť, pri zhoršení stavu treba krátkodobo vylúčiť z vášho jedálneho lístka.
Ak ste si nie istý, ktoré potraviny Vám vyvolávajú alergiu, vhodnou formou liečby atopického ekzému je teda tzv. eliminačná diéta. Pri eliminačnej diéte sa z jedálnička kontrolovane vyraďujú niektoré potraviny v snahe vypozorovať, ktoré z nich sú z hľadiska reakcie tela problematické.
Bezpečné potraviny:
- Obilniny: ryža, kukurica, pohánka, pšeno.
- Zelenina: zemiaky, cuketa, špenát, paštrnák, fenykel, tekvica, baklažán, brokolica, kel, karfiol, patizón, kaleráb, uhorka (aj kyslé), čínska kapusta, listový šalát, kyslá kapusta.
- Ovocie: jablká, hrušky, broskyne, marhule, čerešne, slivky, žltý melón, vodný melón, čučoriedky, hrozno.
- Mäso: morčacie, jahňacie, králičie, akékoľvek bravčové.
- Semienka: tekvicové a ľanové semienka.
- Koreniny: Zelené koreniny ako majorán, bazalka, oregáno a podobne.
Ďalšie dôležité zložky, ktoré by nemali chýbať v potrave atopikov :
- Selén: jeho zdrojom sú ryby, vaječný žĺtok, vnútornosti, paraorechy, avokádo, strukoviny, pšeničné klíčky, semienka.
- Molybdén: zdroj je tmavá listová zelenina a vňate.
- Mangán: antioxidant, je v tmavej listovej zelenine, zemiakoch, celozrnnej ryži, pšeničných klíčkoch.
- Meď a zinok: dôležité zložky antioxidačného enzýmu superoxid dizmutázy (SOD), ktorý chráni cytoplazmu pred tvorbou voľných radikálov, jedzte kapustovú zeleninu, ovos, pýr plazivý.
- Pšeničné klíčky: superpotravina pre atopikov a ľudí s HIT (histamínová intolerancia).
Výskumi ukázali* tiež, že užívanie probiotických doplnkov môže zmierniť príznaky ekzému. Probiotiká sú prirodzene prítomné v mnohých potravinách, ako napríklad :
- jogurt,
- kyslá kapusta,
- kimchi,
- miso pasta,
- tempeh,
- zelérová šťava,
- kombucha nápoj.
Atopický ekzém však nie je iba o strave. Vyhnite sa dlhým kúpeľom v horúcej vode a radšej si dajte sprchu. Pokožku pravidelne hydratujte a vyživujte vhodnou liečivou kozmetikou. Kamedis TOPIC SKIN krém a umývací gél s dvojitým pôsobením hydratuje extrémne suchú pokožku a zmierňuje jej začervenanie, svrbenie a podráždenie. Navyše pomáha obnovovať prirodzenú ochrannú bariéru pokožky.
Ekzematická pokožka často svrbí, a preto je dobré vyhýbať sa „kúsavým“ a umelým materiálom. Úplne nevhodný je polyester a vlna. Najvhodnejším materiálom pre človeka s citlivou kožou je bavlna. Pozor však na froté (napríklad uteráky alebo plachty) a flanel (košele či obliečky). Hoci sú zo stopercentnej bavlny, majú jemné chĺpky, ktoré môžu citlivú kožu dráždiť.
* https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/
PMC5006549/